Nadace Adalbert Stiftung se sídlem v německém Krefeldu udělí dne 8.6. 2013 další Mezinárodní cenu sv. Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě. Cenu by měl v Budapešti převzít bývalý premiér České republiky, předseda českého Senátu a dlouholetý člen KDU-ČSL JUDr. Petr Pithart.
Mezinárodní výbor pro cenu sv. Vojtěcha ocení Dr. Pitharta za jeho občanskou a politickou činnost pro Českou republiku i Evropu.
Promovaný právník musel po Pražském jaru roku 1968 přestat přednášet na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77 a angažoval se v disidentském hnutí. Roky, během nichž v 70. a 80. letech 20. století pracoval jako nekvalifikovaná pracovní síla, využil mimo jiné ke studiu českých dějin. Snažil se přitom odhalit důvody, proč Pražské jaro ztroskotalo, a dospěl k přesvědčení, že „další obnovný proces musí zahrnovat především obnovu všeobecné morálky“. V období systémových změn v České republice se aktivně podílel na rozvoji demokratické kultury a na vytváření nového politického řádu. Politickou kulturu ovlivnil svým vytrvalým prosazováním vysokých etických zásad. Zvlášť důležité pro něj bylo a je česko-německé smíření. Připomínal roli německy hovořící menšiny v českých zemích. Jeho základní evropský postoj se projevil mimo jiné tím, že se zasadil o založení tzv. visegrádské skupiny, ve které se země svatého Vojtěcha, tedy Polsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko, snaží o spolupráci při řešení společných problémů. V české veřejnosti vznáší sebekritickou otázku, zda česká republika skutečně patří k Západní Evropě a jestli nemá jako součást západní demokracie ještě nějaký dluh.
Petr Pithart byl za stranu KDU-ČSL zvolen do Senátu České republiky již v roce 1996. Zde působil nejprve jako předseda a následně i jako místopředseda a svou prací přispěl k vysoké úrovni této instituce. Významným způsobem napomáhá i činnosti strany KDU-ČSL a podporuje ji v jejím současném snažení.
Působení Petra Pitharta bylo inspirováno také vzpomínkou na dramatický život svatého Vojtěcha (956-997). Ten je ve „vojtěšských“ zemích považován za „velkého patrona našeho kontinentu“, který položil základ „evropské identity a jednoty“ (papež Jan Pavel II.).
Dosavadními laureáty Ceny sv. Vojtěcha jsou Tadeusz Mazowiecki, József Antall, František Kardinál Tomášek, Franz Kardinal König, Václav Havel, Helmut Kohl, František Mikloško, Władysław Bartoszewski, Árpád Göncz a Ján Čarnogurský.
Nadace Adalbert Stiftung uděluje cenu vždy osobnosti, která se mimořádným způsobem zasloužila o trvalé sjednocování celé Evropy a o prohlubování a pěstování sousedských vztahů mezi národy západní a střední Evropy.
Na internetové adrese www.adalbert-stiftung.de je ke stažení tisková zpráva v různých jazycích a také všechny potřebné informace o nadaci a jejích aktivitách.
Alexandra Alvarová
tisková mluvčí KDU-ČSL