KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Kandidátský projev Michaely Šojdrové na sjezdu v Olomouci 2013
Zpět

Kandidátský projev Michaely Šojdrové na sjezdu v Olomouci 2013

Přidáno 12. 6. 2013
Ilustrační foto
Videozáznam projevu zde
 

Sestry a bratři, dámy a pánové,
oslovuji vás jako kandidátka na lídra kandidátky do Evropského parlamentu. Jsem si vědoma své zodpovědnosti, nejde o nic míň, než získat znovu důvěru voličů.
Získat maximum, abychom mohli prosazovat maximum z našeho programu.
To je cíl, který není lehký, ale jsem přesvědčena o tom, že v České republice jsou voliči, kteří chtějí slušnou politiku a chtějí někomu důvěřovat.

65 let mírového soužití v Evropě není samozřejmostí a je jedním z důvodů, proč společnou Evropu hájíme. Říkejme nahlas, že stojíme za společnou politikou, která je budovaná na zásadách křesťanské demokracie a sociálně tržního hospodářství.

Společná Evropa je pro nás zárukou politické a také ekonomické stability.

Říkejme našim občanům, že my, Češi, Moravané, Slezané, jsme v Evropě doma, protože Evropa má své srdce v České republice. Jen to srdce občas neví, pro koho bije.

 A jak vypadá to naše srdce Evropy?

Zmítá se ve vlastních korupčních skandálech a politických šarvátkách. Tečou k nám miliardy eur, ale my si toho nevážíme. Díky strukturálním fondům se tady vybudovaly stovky kilometrů dopravních cest, cyklostezek, velká výzkumná centra, opravily se chátrající památky, na které bychom nikdy nedali dohromady stovky milionů korun.

To jsou investice do budoucnosti. M. Zeman má pravdu, když říká, že je třeba investovat.  Pokud tyto investice nevidí, pak to nemusí být jen momentální indispozicí. Některé zkrátka nejsou vidět, protože se vsákly do úplatků, do pochybných agentur nebo dokonce musely být vráceny.

Je třeba říct nahlas, že politici KDU-ČSL, kteří dnes tuto stranu reprezentují, včetně mě, s těmito skandály spojeni nejsou a nebudou. To je naše konkurenční výhoda.

Říkejme lidem pravdu. Říkejme jim, že chápeme společnou Evropu jako velkou příležitost pro náš vlastní růst.

Česká republika nemůže být uzavřenou pevností v propojeném světě, to je směšná představa. Vodní toky v Evropě nám znovu a znovu konkrétně připomínají, jak jsme spojeni a jak moc jsme na sobě závislí!

Namísto laciné kritiky veďme realistickou, promyšlenou diskusi o fungování Evropské unie.

Budujme spojenectví.

Pak dokážeme prosadit také praktické věci:

-       Daňové zvýhodnění dětského zboží, vždyť celá Evropa vymírá a potřebuje podpořit rodiny s dětmi!

-       Celá Evropa se potřebuje dorozumět, proto budeme prosazovat větší podporu jazykového vzdělávání.

-       Omezíme administrativu a nebudeme utrácet za neefektivní stěhování Evropského parlamentu.

 Chci nabídnout voličům to, co se z politiky ztratilo: důvěru a slušnost.

Jsem konzervativní politička, která si myslí, že politika má být službou, že se dá dělat poctivě a že má mysl. Spolu s vámi jsem zažila pády i úspěchy.

Vy víte dobře, že jsem vždy hájila křesťanské etické hodnoty a někdy to bylo velmi těžké. Hájila jsem je důsledně a lidsky, protože takoví máme být.

 Být ženou v politice není lehké, ale někdy to má svoji výhodu a já ji prostě chci využít pro úspěch KDU-ČSL ve volbách do EP i pro podporu voleb do PSP.

Žena v čele kandidátky je přidanou hodnotou, dvakrát jsme si to mysleli a vsadili jsme na Zuzanu Roithovou a udělali jsme dobře.

Můžeme to udělat potřetí a já věřím, že to naší straně přinese úspěch.

 Chci navázat na vše dobré, co tady budovala Zuzana Roithová, a vážím si její podpory, a tak se snad neurazí, když jí věnuji jedno velké perníkové srdce.

Tato mnou vyrobená srdce dostávají ode mne i ostatní kandidáti do EP, mají ode mne srdce s grafikou velehradské baziliky. Je to symbolický návrat ke kořenům a k hodnotám, které chceme společně prosazovat v ČR i v Evropě.

Věřím, že po tomto sjezdu potáhneme za jeden konec provazu a přesvědčíme voliče, že mají koho volit.

 Ta správná volba jsou křesťanští demokraté, víme, že je třeba být V EVROPĚ ROZUMEM I SRDCEM.

Máme co nabídnout - nebojme se to rozdávat s otevřeným srdcem.

Symbolicky - jedno srdce dostal také každý z vás. Není na okrasu, je podle osvědčeného receptu, moc dobré a je na jídlo!

Tak s chutí do voleb, zdař Bůh!
 

Platí přednesená verze projevu.