KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Kandidátský projev Jana Bartoška na sjezdu v Olomouci 2013
Zpět

Kandidátský projev Jana Bartoška na sjezdu v Olomouci 2013

Přidáno 10. 6. 2013
Ilustrační foto

Videozáznam projevu zde

Vážené sestry a vážení bratři,

když jsem po 11 letech práce terapeuta zabývajícího se léčbou závislostí odcházel do profesionální komunální politiky, netušil jsem, co vše mohu vykonat. Stal jsem se místostarostou jihočeských Dačic. Na začátku byly obavy, zda to zvládnu. Mohu říct, že díky podpoře rodiny, dobrých lidí kolem mne a také díky podpoře sester a bratrů z KDU -ČSL se povedla celá řada skvělých věcí.

 

Po odstoupení Petra Šilara jsem byl osloven, zda chci zkusit kandidovat na místopředsedu KDU-ČSL. Byl jsem zvolen a tuto funkci jsem přijal s pokorou a vůlí pracovat. Vzhledem k předchozím zkušenostem jsem se začal věnovat sociální politice. A opět skvělí lidé, kteří mě obklopili, dokázali nemožné. Dovolte mi, abych poděkoval těm, kteří se mnou v tomto období velmi intenzivně spolupracovali. Tedy především:

předsedovi Pavlu Bělobrádkovi a generálnímu sekretáři Pavlu Hořavovi, že se pod jejich vedením KDU-ČSL úspěšně oddlužuje a finančně ozdravuje.

Saše Alvarové, která neúnavně pomáhá organizovat naše akce a zajišťuje komunikaci s novináři. Dále můj díky patří všem, kteří aktivně pracovali v sociální komisi - sestře Ivě Merhautové, která řadu témat a návrhů do detailu obětavě rozpracovala. Děkuji sestře Monice Pálkové a bratrům Viktoru Kubátovi a Janu Vojtěchu Binderovi za to, že mně pomohli shromáždit a zpracovat obrovské množství informací, které umožnily objasnit některé chyby a dokonce i možné trestné činy, které se odehrávaly a odehrávají na MPSV.

Dále děkuji našim mladým, kteří mi pomáhají hledat správnou politiku pro zlepšení situace absolventů na trhu práce a co je důležité - jsou ochotni pracovat a pomáhají pořádat naše informativní akce a happeningy.

Ještě jednou děkuji za obrovskou podporu své rodině, která toleruje to, že se nestarám jen o věci své, ale i ty veřejné. Vy, kteří se politikou živíte nebo máte tu zkušenost, víte, o čem mluvím.

Dále dovolte, abych poděkoval za výbornou spolupráci Národní radě osob se zdravotním postižením, Nadačnímu fondu proti korupci a Policii České republiky.

 

Na první pohled by se mohlo říct, že pronásledování neřádů na jednom ministerstvu není žádná kloudná politika a že nám tato spolupráce nic nepřinesla. Naopak. Vynesla nám důvěru občanské společnosti, neziskovek a lidí, kteří se zabývají potíráním korupce profesionálně, a já jsem na tuto spolupráci hrdý.

 

Teď se ale dostáváme k tomu, co se reálně podařilo. Zoufalý experiment TOP 09 s názvem sociální reforma se zatím úplně zastavil. Je ale důležité říct, že jsme na hrubé chyby v této reformě upozornili jako první. Stále se učím pokoře a trpělivosti, že věci nejdou dopředu jen proto, že si to přeji. Společně se zdravotně postiženými jsme se zasadili o zastavení šikany občanů tohoto státu sKartou a dopomohli i tomu, že nekompetentní bývalý ministr Drábek je mimo funkci a jeho věrný náměstek Šiška je trestně stíhán. Ale to je pořád zoufale málo. My musíme být a také jsme schopni nabídnout funkční řešení.

 

Navrhujeme je všude tam, kde současná vládnoucí garnitura selhala. Prosazujeme svou politiku s ohledem na tradiční hodnoty, jako je rodina, mezigenerační soudržnost a solidarita, úcta k poctivé práci a důstojnému stáří. Začátky nebyly lehké, ale vy jste mi dali svou důvěru. Já si jí velice vážím a nyní skládám účty.

 

Budu prosazovat politiku, která dává šanci schopným a pracovitým a zastává se bezmocných. Naši přirození partneři jsou podnikatelé, lidé, kteří dávají druhým práci. Nebudeme vymýšlet pracovní místa, nebudeme suplovat zaměstnavatele. Budeme podporovat nástroje, které umožní lepší zaměstnávání absolventů škol, lidí nad 50 let, částečné úvazky a další nástroje zaměstnanosti. To potřebují rodiny této země - mít šanci pracovat a uplatnit se na trhu práce.

 

Mnoho dobrých nápadů zůstává nevysloveno a je to veliká škoda. Každý z vás jistě přemýšlí zodpovědně i o sociální politice naší země a já vás prosím, abyste mně své myšlenky neváhali sdělovat. Člen mého týmu Jan Vojtěch Binder říká, že nejsou, cituji, "blbé a chytré nápady, jenom ty v daném čase realizovatelné nebo nerealizovatelné". S dobrým týmem dosáhnete na neuvěřitelné věci. Vím, o čem mluvím. A já měl to štěstí, že se mi kolem sebe podařilo shromáždit tým schopných a poctivých lidí. Drahé sestry a drazí bratři, když mi dáte svůj hlas, tak jej nedáváte mně, ale celému týmu kolem sociální komise, do kterého vás tímto všechny srdečně zvu. Děkuji vám za veškerou podporu, důvěru a pomoc, kterou jste naší věci dali, a pevně věřím, že mě podpoříte i v následující volbě. Poté, co jsme ukázali prstem na největší chyby, musíme udělat druhý, mnohem důležitější krok. Předložit vlastní koncepci státní politiky zaměstnanosti a našeho boje proti podvodným exekucím a bandám lichvářů, kteří v pohraničních oblastech odírají ty nejslabší z nejslabších. Když mi dáte čas na dokončení tohoto díla, věřím, že se nám podaří i volební výsledky v krajích, kde lidovci tradičně nikdy nebodují.

Udělám vše pro to, aby v naší vlasti po volbách v příštím roce neznělo "kupředu levá".

Věřím, že se to podaří.

Zdař Bůh.

 

Platí přednesená verze projevu.